Återbruka på nytt sätt

IMG_8190 (1)

Min julservis heter Wallmo och Rörstrand tillverkade den 1902 -1922. Det har bara råkat bli så. Dekoren är grön och jag tycker den passar fint på det dukade julbordet. Lite omvänt kanske eftersom mönstret får tankarna att gå till sommaren. Jag gillar idén att använda föremål på andra sätt än vad de är ämnade för och i vissa fall ge dem ett nytt liv då det kan vara som så att den ursprungliga funktionen har gått ur tiden. I våras köpte jag en såsskål ur servisen Wallmo och lagom till jul har en hyacint fått flytta in i den. Den sällskapar med en glastratt som blivit en vas.

IMG_8230

Den första juldekoren jag hängde upp i år på ena dubbeldörren i vardagsrummet är ett spjällband. Jag hittade det i en bortglömd kartong i ett skåp häromdagen och tyckte det passade fint som dekor så här till jul. Spjällband hängdes förr på kakelugnarna. Dessa dekorationsband hängdes upp för att dölja kedjorna som man reglerade spjället med.

Modernt men retro

IMG_7875

Har du som jag varit nyfiken på stylistyrket? Jag har länge funderat på hur det skulle vara att få styla ett hem inför försäljning helt ifrån grunden. Min nyfikenhet är nu stillad.

Den här lägenheten kommer snart ut till försäljning och i projektet ingick att rita kök och planera in inbyggda garderober med alla detaljer runtikring. Jag ville styla enligt dagens konventioner i försäljningssammanhang men ändå använda mig av föremål som är ursprungliga och därmed ej nytillverkade efter äldre förlaga idag. Exempel på det är Liljan-ljusstakarna formgivna av Ivar Ålenius Björk för Ystad metall och kemiglasen som jag ärvt efter min morfar. Till detta har jag lagt eget textiltryck, hantverksföremål, antikviteter, loppisfynd samt kuddar och väska som jag sytt av äldre vävt material. Jag letade också fram grafiska blad och teckningar jag gjort för många år sedan på konstskola. Sängen är bäddad med antikt handvävt linne, så även kökshanddukarna är antika och handvävda. Här och var har jag smugit in några rätt och slätt moderna föremål såsom de tapetklädda spännramarna. Tapeten är dock fyndad på second hand.

Kort och gott så har det varit roligt att genomföra detta med min grundläggande tanke på att använda föremål från andrahandsmarknaden.

IMG_7842

IMG_7837IMG_7884IMG_7897IMG_7851IMG_7918IMG_7913

Textilt återbruk

FullSizeRender-2

På loppisar kikar jag lite extra efter trasmattor och ripsmattor. Trasmattor går att hitta en hel del av men allt som oftast är det inte av särskilt hög ålder och känns inte lika tilltalande som de som är från tidigt 1900-tal eller allra helst sent 1800-tal. Lite äldre ripsmattor dyker upp lite då och då. Oftast är de flitigt använda och har skavanker här och var men fortfarande så fina i sitt slitna uttryck. Jag tycker om att ta tillvara äldre material och använda på ett annat sätt då det inte längre duger till ursprungsändamålet. Något vi gjort i alla tider. Se bara på trasmattan som är gjord av uttjänta, textila rester.

Trasmattornas föregångare var trasväven och först på 1860-talet då pappersmassan kunde göras av trä i stället för av linnelump lade man trasmattan på golvet. Då togs också spottkoppen i bruk eftersom de snusande männen inte längre fick spotta på golvet. Tuskaft kallas vävtekniken i dessa mattor och är en av de allra äldsta vävteknikerna och användes redan långt innan Kristi födelse. Genom att variera färgerna i inslag och även i varpen samt tätheten på varptrådarna finns det obegränsade variationsmöjligheter för mattornas utformning.